Typ tekstu: Książka
Autor: Przybylski Jerzy
Tytuł: Marynarze w walce o niepodległość Polski (1918-1920) 3
Rok: 1999
kadłub i maszyny. Podporucznik Pieszkański podjął bój, odpowiadając zmasowanym ogniem swoich karabinów maszynowych, jednak mury zamku skutecznie chroniły nieprzyjaciela od kul. Statek natomiast znajdował się na zupełnie otwartej rzece, która w tym miejscu nie przekraczała 400 metrów szerokości.
W tych warunkach "Moniuszko" i jego załoga ponieśli duże straty. Na początku boju zginął cywilny kapitan statku - Mizera. Rany odniósł cywilny palacz oraz marynarze: Aleksander Jenczelewski (pięciokrotnie) i Wojciech Pyszczyński (dwukrotnie). Podporucznik Jerzy Pieszkański, sterując tonącym statkiem i kierując ogniem karabinów maszynowych doprowadził go ku lewemu brzegowi Wisły i osadził na mieliźnie - uniemożliwiając w ten sposób jego dalsze wykorzystanie przez przeciwnika.
Po wyładowaniu
kadłub i maszyny. Podporucznik Pieszkański podjął bój, odpowiadając zmasowanym ogniem swoich karabinów maszynowych, jednak mury zamku skutecznie chroniły nieprzyjaciela od kul. Statek natomiast znajdował się na zupełnie otwartej rzece, która w tym miejscu nie przekraczała 400 metrów szerokości.<br>W tych warunkach "Moniuszko" i jego załoga ponieśli duże straty. Na początku boju zginął cywilny kapitan statku - Mizera. Rany odniósł cywilny palacz oraz marynarze: Aleksander Jenczelewski (pięciokrotnie) i Wojciech Pyszczyński (dwukrotnie). Podporucznik Jerzy Pieszkański, sterując tonącym statkiem i kierując ogniem karabinów maszynowych doprowadził go ku lewemu brzegowi Wisły i osadził na mieliźnie - uniemożliwiając w ten sposób jego dalsze wykorzystanie przez przeciwnika.<br>Po wyładowaniu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego