Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
autora doczekał się druku (1844), a i to ze skreśleniami cenzury. Pełny tekst opublikował w roku 1998 (na łamach "Przeglądu Humanistycznego") Marian Skrzypek, wytrawny badacz dziejów myśli filozoficznej doby oświecenia. Krytyczną wobec polityki wyznaniowej papiestwa postawę Bogucickiego tłumaczono po części jego pochodzeniem. Syn żydowskiego karczmarza, Kazimierza Berka Lewkowicza, przyjął (1758) chrzest razem z rodzicami.
Imię Izrael zmienił na Józef, nazwisko przybrał od miejsca pochodzenia (Bogucice).
Oburzenie, jakie zapanowało po jego wykładzie, było tak duże, iż Bogucicki uznał za stosowne złożyć na ręce rektora Szkoły Głównej (był nim wówczas Feliks Oraczewski) obszerne wyjaśnienie.
Tłumaczył w nim, że chciał tylko oddać sprawiedliwość tym
autora doczekał się druku (1844), a i to ze skreśleniami cenzury. Pełny tekst opublikował w roku 1998 (na łamach "Przeglądu Humanistycznego") Marian Skrzypek, wytrawny badacz dziejów myśli filozoficznej doby oświecenia. Krytyczną wobec polityki wyznaniowej papiestwa postawę Bogucickiego tłumaczono po części jego pochodzeniem. Syn żydowskiego karczmarza, Kazimierza Berka Lewkowicza, przyjął (1758) chrzest razem z rodzicami.<br>Imię Izrael zmienił na Józef, nazwisko przybrał od miejsca pochodzenia (Bogucice).<br>Oburzenie, jakie zapanowało po jego wykładzie, było tak duże, iż Bogucicki uznał za stosowne złożyć na ręce rektora Szkoły Głównej (był nim wówczas Feliks Oraczewski) obszerne wyjaśnienie.<br>Tłumaczył w nim, że chciał tylko oddać sprawiedliwość tym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego