Typ tekstu: Książka
Autor: Milewski Roman
Tytuł: Podstawy ekonomii
Rok: 2000
determinują wielkość podaży pieniądza w danym okresie.

6. Czynniki determinujące popyt na pieniądz

Aby nieco bliżej wyjaśnić czynniki determinujące wielkość popytu na pieniądz, odwołamy się do niektórych wątków teoretycznej dyskusji dotyczącej roli pieniądza w gospodarce. Nawiążemy w szczególności do interpretacji ilościowej teorii pieniądza zaprezentowanej na początku bieżącego stulecia przez amerykańskiego ekonomistę I. Fishera oraz do późniejszych dyskusji o pieniądzu między monetarystami i keynesistami.

Rozważając ilościową teorię pieniądza I. Fisher zaprezentował tzw. równanie wymiany, które przy założeniu istnienia równowagi na rynku towarowym pozwala analizować zarówno podaż pieniądza, jak i popyt na pieniądz. Zmieniając nieco oryginalne symbole równanie to można zapisać następująco:

gdzie
determinują wielkość podaży pieniądza w danym okresie.<br><br>&lt;tit&gt;6. Czynniki determinujące popyt na pieniądz&lt;/&gt;<br><br>Aby nieco bliżej wyjaśnić czynniki determinujące wielkość popytu na pieniądz, odwołamy się do niektórych wątków teoretycznej dyskusji dotyczącej roli pieniądza w gospodarce. Nawiążemy w szczególności do interpretacji ilościowej teorii pieniądza zaprezentowanej na początku bieżącego stulecia przez amerykańskiego ekonomistę I. Fishera oraz do późniejszych dyskusji o pieniądzu między monetarystami i keynesistami.<br><br>Rozważając ilościową teorię pieniądza I. Fisher zaprezentował tzw. równanie wymiany, które przy założeniu istnienia równowagi na rynku towarowym pozwala analizować zarówno podaż pieniądza, jak i popyt na pieniądz. Zmieniając nieco oryginalne symbole równanie to można zapisać następująco: &lt;gap&gt;<br><br>gdzie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego