Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
Z tego też powodu przysadka pełni rolę gruczołu nadrzędnego w układzie dokrewnym. Z uwagi na to jednak, że wytwarzanie hormonów w gruczole odbywa się pod kontrolą podwzgórza, przysadkę należy uważać za ogniwo pośrednie, w którym bodźce nerwowe pochodzące z ośrodków autonomicznych przekształcają się w bodźce hormonalne.
Przysadka rozwija się z ektodermy i powstaje z dwóch zupełnie różnych zawiązków. Jeden z nich, mniejszy, barwy szarawej, rozwija się z międzymózgowia (diencephalon) - część nerwowa, drugi natomiast znacznie większy, barwy czerwonawej, nie ma nic wspólnego z ośrodkowym układem nerwowym i powstaje z nabłonka pierwotnej jamy ustnej - część nabłonkowa, gruczołowa.
Część nerwowa zawiązuje się w obrębie
Z tego też powodu przysadka pełni rolę gruczołu nadrzędnego w układzie dokrewnym. Z uwagi na to jednak, że wytwarzanie hormonów w gruczole odbywa się pod kontrolą podwzgórza, przysadkę należy uważać za ogniwo pośrednie, w którym bodźce nerwowe pochodzące z ośrodków autonomicznych przekształcają się w bodźce hormonalne.<br>Przysadka rozwija się z ektodermy i powstaje z dwóch zupełnie różnych zawiązków. Jeden z nich, mniejszy, barwy szarawej, rozwija się z międzymózgowia (diencephalon) - część nerwowa, drugi natomiast znacznie większy, barwy czerwonawej, nie ma nic wspólnego z ośrodkowym układem nerwowym i powstaje z nabłonka pierwotnej jamy ustnej - część nabłonkowa, gruczołowa.<br>Część nerwowa zawiązuje się w obrębie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego