Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
że iloczyn ten ma wartość stałą.
Uniwersalność prawa promieniowania Plancka, zastępującego i uogólniającego poprzednie empiryczne i teoretyczne formuły, jest następstwem przyjęcia hipotezy kwantów. Mamy tutaj piękny przykład, jak odkrycie prawa fundamentalnego porządkuje pojęcie dotychczas badanych zjawisk i pogłębia ich zrozumienie.
Uważny Czytelnik bez trudu dojdzie do wniosku, że wszystkie ciała emitują promieniowanie, jeśli przyjąć, że emisja jest związana z oscylacjami molekuł, atomów i elektronów. W miarę jak temperatura danego ciała spada, maleje również częstość oscylacji, a tym samym i emitowana przez ciało energia w postaci promieniowania, ale ruch maleje wolno, asymptotycznie aż do temperatury zera bezwzględnego.
Temperatury dwóch sąsiadujących ciął wyrównują
że iloczyn ten ma wartość stałą.<br>Uniwersalność prawa promieniowania Plancka, zastępującego i uogólniającego poprzednie empiryczne i teoretyczne formuły, jest następstwem przyjęcia hipotezy kwantów. Mamy tutaj piękny przykład, jak odkrycie prawa fundamentalnego porządkuje pojęcie dotychczas badanych zjawisk i pogłębia ich zrozumienie.<br>Uważny Czytelnik bez trudu dojdzie do wniosku, że wszystkie ciała emitują promieniowanie, jeśli przyjąć, że emisja jest związana z oscylacjami molekuł, atomów i elektronów. W miarę jak temperatura danego ciała spada, maleje również częstość oscylacji, a tym samym i emitowana przez ciało energia w postaci promieniowania, ale ruch maleje wolno, asymptotycznie aż do temperatury zera bezwzględnego.<br>Temperatury dwóch sąsiadujących ciął wyrównują
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego