Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
cieplny ich powierzchni. Poznanie składowych bilansu energetycznego i struktury termicznej lodowców jest dlatego niezwykle ważne.
Prace poświęcone bilansowi energetycznemu lodowców zazwyczaj nawiązują do problematyki ablacji, natomiast rozkład temperatur w ich wnętrzu rozważa się na ogół oddzielnie. Tutaj oba zagadnienia prezentuje się łącznie, gdyż termika lodowców jest pochodną przede wszystkim bilansu energetycznego ich powierzchni. Systematyczne omówienie tej problematyki można znaleźć w podręczniku W.S.B. Patersona (1981, rozdz. 10 i 14). Bilans energetyczny na przykładzie lodowców spitsbergeńskich szeroko omówił S. Baranowski (1977), natomiast w monografiach I.A. Zotikowa (1982) i H. Blattera (1985, 1990) przedstawiono reżim termiczny lodowców i lądolodów.

5.2
cieplny ich powierzchni. Poznanie składowych bilansu energetycznego i struktury termicznej lodowców jest dlatego niezwykle ważne.<br> Prace poświęcone bilansowi energetycznemu lodowców zazwyczaj nawiązują do problematyki ablacji, natomiast rozkład temperatur w ich wnętrzu rozważa się na ogół oddzielnie. Tutaj oba zagadnienia prezentuje się łącznie, gdyż termika lodowców jest pochodną przede wszystkim bilansu energetycznego ich powierzchni. Systematyczne omówienie tej problematyki można znaleźć w podręczniku W.S.B. Patersona (1981, rozdz. 10 i 14). Bilans energetyczny na przykładzie lodowców spitsbergeńskich szeroko omówił S. Baranowski (1977), natomiast w monografiach I.A. Zotikowa (1982) i H. Blattera (1985, 1990) przedstawiono reżim termiczny lodowców i lądolodów.<br><br>&lt;tit&gt;5.2
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego