Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 02.05 (5)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2005
kolejne dyktatury, archeologia stała się ważnym elementem propagandy państwowej. Nie dziwi więc, że od 30 lat w Babilonie wykopaliska prowadzą archeolodzy iraccy, zapraszający jedynie do współpracy specjalistów z zagranicy. Do chwały starożytnego państwa babilońskiego odwoływał się Saddam Husajn. Czuł się spadkobiercą Hammurabiego, a przede wszystkim Nabuchodonozora II, którego darzył szczególną estymą jako zdobywcę Jerozolimy i budowniczego Babilonu.

Największym projektem dyktatora był tzw. Program Archeologicznego Ożywienia Babilonu, czyli rekonstrukcji najważniejszych budowli starożytnego miasta. W latach 1978-1988 Husajn zatrudniał przy tym tysiąc robotników, którzy zużyli do tego ponad 70 mln cegieł. Niczym jego wielki poprzednik kazał odciskać na nich własne imię.

W
kolejne dyktatury, archeologia stała się ważnym elementem propagandy państwowej. Nie dziwi więc, że od 30 lat w Babilonie wykopaliska prowadzą archeolodzy iraccy, zapraszający jedynie do współpracy specjalistów z zagranicy. Do chwały starożytnego państwa babilońskiego odwoływał się Saddam Husajn. Czuł się spadkobiercą Hammurabiego, a przede wszystkim Nabuchodonozora II, którego darzył szczególną estymą jako zdobywcę Jerozolimy i budowniczego Babilonu.<br><br>Największym projektem dyktatora był tzw. Program Archeologicznego Ożywienia Babilonu, czyli rekonstrukcji najważniejszych budowli starożytnego miasta. W latach 1978-1988 Husajn zatrudniał przy tym tysiąc robotników, którzy zużyli do tego ponad 70 mln cegieł. Niczym jego wielki poprzednik kazał odciskać na nich własne imię.<br><br>W
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego