Typ tekstu: Książka
Autor: Matejuk Piotr
Tytuł: Wojskowe przyrządy optyczne w II Rzeczypospolitej
Rok: 1997
Schott.
Skórzane futerały do lornetek przez cały okres międzywojenny dostarczała warszawska firma A. Chojecki mieszcząca się przy ul. Chmielnej 39 w cenie 37 zł.
Lornetki 6x30 powszechnie używane w wojskach lądowych nie znalazły zastosowania w Polskiej Marynarce Wojennej z powodów, o których pisał w meldunku do szefa KMW ówczesny dowódca floty, kmdr Józef Unrug: „obecne lornetki nawigacyjne jak również lornetki artyleryjskie KOLBERGA nie nadają się zupełnie do obserwacji w nocy. Mają one przede wszystkim za małą siłę światła i męczą zbyt szybko wzrok. Poza tym są stosunkowo zbyt ciężkie".
Stwierdzenia te spowodowały przeprowadzenie badań porównawczych lornetek morskich produkcji angielskiej firmy
Schott.<br>Skórzane futerały do lornetek przez cały okres międzywojenny dostarczała warszawska firma A. Chojecki mieszcząca się przy ul. Chmielnej 39 w cenie 37 zł.<br>Lornetki 6x30 powszechnie używane w wojskach lądowych nie znalazły zastosowania w Polskiej Marynarce Wojennej z powodów, o których pisał w meldunku do szefa KMW ówczesny dowódca floty, kmdr Józef Unrug: &lt;q&gt;&#132;obecne lornetki nawigacyjne jak również lornetki artyleryjskie KOLBERGA nie nadają się zupełnie do obserwacji w nocy. Mają one przede wszystkim za małą siłę światła i męczą zbyt szybko wzrok. Poza tym są stosunkowo zbyt ciężkie"&lt;/&gt;.<br>Stwierdzenia te spowodowały przeprowadzenie badań porównawczych lornetek morskich produkcji angielskiej firmy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego