Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
składa się wprawdzie z jednostek, lecz tworzą ją niewielkie, silne, zintegrowane grupy powstałe na gruncie uprzednich bezpośrednich i osobowych styczności - przyjacielskich, koleżeńskich, rodzinnych. Grupy te wywierają decydujący wpływ na postawy i upodobania jednostek tak, iż w rezultacie to właśnie one formują publiczność".
Po trzecie - części składowe mikrostruktury pełnią wobec jednostki funkcję grup odniesienia w płaszczyźnie uczestnictwa kulturalnego, potrzeb i aspiracji kulturalnych. Konsekwencje tego znaleźć można zarówno w sferze rzeczywistego uczestnictwa, jaki i w sferze zachowań słownych, będących wyrazem potrzeb akceptowanych, aczkolwiek nie realizowanych. Pisze o tym wprost A. Kłoskowska:
"Wbrew niektórym koncepcjom ujmującym współczesne społeczeństwo jako zatomizowaną masę, wiele najnowszych badań
składa się wprawdzie z jednostek, lecz tworzą ją niewielkie, silne, zintegrowane grupy powstałe na gruncie uprzednich bezpośrednich i osobowych styczności - przyjacielskich, koleżeńskich, rodzinnych. Grupy te wywierają decydujący wpływ na postawy i upodobania jednostek tak, iż w rezultacie to właśnie one formują publiczność".<br>Po trzecie - części składowe mikrostruktury pełnią wobec jednostki funkcję grup odniesienia w płaszczyźnie uczestnictwa kulturalnego, potrzeb i aspiracji kulturalnych. Konsekwencje tego znaleźć można zarówno w sferze rzeczywistego uczestnictwa, jaki i w sferze zachowań słownych, będących wyrazem potrzeb akceptowanych, aczkolwiek nie realizowanych. Pisze o tym wprost A. Kłoskowska:<br>"Wbrew niektórym koncepcjom ujmującym współczesne społeczeństwo jako zatomizowaną masę, wiele najnowszych badań
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego