Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
w stosunku do przylegających obszarów lądowych. Wynika to z ich płaskiej powierzchni w odróżnieniu od orografii lądu, która "wymusza" opady.
Wielka rola jezior polega także na kumulacji energii i materii. Końcowym etapem długiego i złożonego procesu rozwoju jezior jest wypełnienie misy i zanik jeziora, lecz dzięki temu tworzy się cała gama osadów. W strefie suchej są to różne sole, a w strefie klimatu wilgotnego: kreda jeziorna, diatomit, osady żelaziste lub też gytie i dy. O wyjątkowej złożoności dopływu energii i masy do jezior świadczy rycina 87.
Jeziora, a często nawet ich części, stanowią specyficzne środowisko życia roślin i zwierząt. Jeziora, w
w stosunku do przylegających obszarów lądowych. Wynika to z ich płaskiej powierzchni w odróżnieniu od orografii lądu, która "wymusza" opady.<br>Wielka rola jezior polega także na kumulacji energii i materii. Końcowym etapem długiego i złożonego procesu rozwoju jezior jest wypełnienie misy i zanik jeziora, lecz dzięki temu tworzy się cała gama osadów. W strefie suchej są to różne sole, a w strefie klimatu wilgotnego: kreda jeziorna, diatomit, osady żelaziste lub też gytie i dy. O wyjątkowej złożoności dopływu energii i masy do jezior świadczy rycina 87.<br>Jeziora, a często nawet ich części, stanowią specyficzne środowisko życia roślin i zwierząt. Jeziora, w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego