Typ tekstu: Książka
Autor: Kozyra Agnieszka
Tytuł: Filozofia zen
Rok: 2004
samego
siebie".
Mazu także podkreślał, iż właśnie błądząca jaźń jest 'buddą'. Uważał, że
poszukiwanie 'stanu buddy' jest bezsensowne, ponieważ "wszystkie istoty,
psychofizyczne tworzące świadomość przestają współistnieć jedynie w obrębie tego samego potoku świadomości, ale nie przestają istnieć w ogóle. Wyzwalające zgaśnięcie jest porównywane do wygaszenia ognia - płomień po wygaszeniu nie ginie, gdyż jako żywioł istnieje wiecznie.
Nirwana jest niczym nie uwarunkowaną rzeczywistością, nie rodzi się i nie umiera, nie podlega zależności przyczynowo-skutkowej. W buddyzmie Wielkiego Wozu pojęcie nirwany jest tożsame z pojęciem 'pustki'.

przez nieskończone kalpy nigdy nie przestały być zawarte w 'naturze buddy'
(sanskr. buddhata; chiń. fuoxing; jap. bussho
samego <br>siebie". <br>Mazu także podkreślał, iż właśnie błądząca jaźń jest 'buddą'. Uważał, że <br>poszukiwanie 'stanu buddy' jest bezsensowne, ponieważ "wszystkie istoty, <br>psychofizyczne tworzące świadomość przestają współistnieć jedynie w obrębie tego samego potoku świadomości, ale nie przestają istnieć w ogóle. Wyzwalające zgaśnięcie jest porównywane do wygaszenia ognia - płomień po wygaszeniu nie ginie, gdyż jako żywioł istnieje wiecznie. <br>Nirwana jest niczym nie uwarunkowaną rzeczywistością, nie rodzi się i nie umiera, nie podlega zależności przyczynowo-skutkowej. W buddyzmie Wielkiego Wozu pojęcie nirwany jest tożsame z pojęciem 'pustki'. <br>&lt;page nr=56&gt;<br>przez nieskończone kalpy nigdy nie przestały być zawarte w 'naturze buddy' <br>(sanskr. buddhata; chiń. fuoxing; jap. bussho
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego