Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie
Rok: 1999
Świadczy o tym reprymenda, jakiej udzielił znany już nam Hipparch Eudoksosowi, żyjącemu w pierwszej połowie IV wieku p.n.e. autorowi opisu nieba gwiaździstego. W swych Fenomenach Hipparch napominał:

Co do bieguna północnego to Eudoksos się myli, gdyż mówi, że "istnieje pewna gwiazda, która pozostaje zawsze w tym samym miejscu; gwiazda ta jest biegunem świata"; tymczasem w miejscu bieguna nie ma żadnej gwiazdy, lecz tylko pusta przestrzeń; w pobliżu [bieguna] są jednak trzy gwiazdy [a i k Dra, b UMi], z którymi tworzy on kwadrat, jak twierdzi również Pytheas z Massalii.

Ów dokładny Pytheas z Massalii - dziś powiedzielibyśmy: z Marsylii - był
Świadczy o tym reprymenda, jakiej udzielił znany już nam Hipparch Eudoksosowi, żyjącemu w pierwszej połowie IV wieku p.n.e. autorowi opisu nieba gwiaździstego. W swych Fenomenach Hipparch napominał:<br><br>Co do bieguna północnego to Eudoksos się myli, gdyż mówi, że "istnieje pewna gwiazda, która pozostaje zawsze w tym samym miejscu; gwiazda ta jest biegunem świata"; tymczasem w miejscu bieguna nie ma żadnej gwiazdy, lecz tylko pusta przestrzeń; w pobliżu [bieguna] są jednak trzy gwiazdy [a i k Dra, b UMi], z którymi tworzy on kwadrat, jak twierdzi również Pytheas z Massalii.<br><br>Ów dokładny Pytheas z Massalii - dziś powiedzielibyśmy: z Marsylii - był
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego