Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
działania dysmutaz żelazowych i manganowych jest nieco niższa w porównaniu z Cu,ZnSOD. Dysmutazy te są bardziej wrażliwe na działanie czynników fizycznych i chemicznych (m.in. podwyższonej temperatury i rozpuszczalników organicznych). Jednak MnSOD, w odróżnieniu od Cu,ZnSOD i FeSOD, nie jest inaktywowana przez nadtlenek wodoru.
MnSOD i FeSOD są hamowane przez środowisko alkaliczne, co prawdopodobnie jest wynikiem jonizacji reszty tyrozylowej w pozycji 34.
W ekstraktach bakterii stwierdza się też obecność trzeciej dysmutazy, która jest hybrydą - zawiera jedną podjednostkę MnSOD, a drugą FeSOD.
FeSOD jest enzymem konstytutywnym, którego poziom aktywności w komórce nie zależy od stopnia ekspozycji na RFT. Poziom aktywności
działania dysmutaz żelazowych i manganowych jest nieco niższa w porównaniu z Cu,ZnSOD. Dysmutazy te są bardziej wrażliwe na działanie czynników fizycznych i chemicznych (m.in. podwyższonej temperatury i rozpuszczalników organicznych). Jednak MnSOD, w odróżnieniu od Cu,ZnSOD i FeSOD, nie jest inaktywowana przez nadtlenek wodoru.<br>MnSOD i FeSOD są hamowane przez środowisko alkaliczne, co prawdopodobnie jest wynikiem jonizacji reszty tyrozylowej w pozycji 34.<br>W ekstraktach bakterii stwierdza się też obecność trzeciej dysmutazy, która jest hybrydą - zawiera jedną podjednostkę MnSOD, a drugą FeSOD.<br>FeSOD jest enzymem konstytutywnym, którego poziom aktywności w komórce nie zależy od stopnia ekspozycji na RFT. Poziom aktywności
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego