Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczykowa Alina
Tytuł: Dramat i teatr romantyczny
Rok: 1997
to z pewnością ma już swe miejsce w historii, stanowi część tradycji i legendy narodu. Mówiły zatem Dziady o współczesności - ale fakt wprowadzenia do dramatu nadawał jej patos rzeczy historycznej. Mickiewicz nie zmienił tych poglądów i później; w prelekcjach paryskich jako zadanie dramatu wskazywał utrwalenie w sztuce narodowych bohaterów i ich czynów, bo .
Mochnacki natomiast, podtrzymując pogląd, iż treść dramatu powinna być historyczna, dodawał istotne modyfikacje: teksty dramatyczne powinny być "oparte na historycznej podstawie i ściśle połączone z organizacją teraźniejszego życia", ale "zasadą jego [tj. dramatu romantycznego] są dzieje narodowe".
Historia ma być połączona "z organizacją teraźniejszego życia" - podobne postulaty pojawiały się
to z pewnością ma już swe miejsce w historii, stanowi część tradycji i legendy narodu. Mówiły zatem Dziady o współczesności - ale fakt wprowadzenia do dramatu nadawał jej patos rzeczy historycznej. Mickiewicz nie zmienił tych poglądów i później; w prelekcjach paryskich jako zadanie dramatu wskazywał utrwalenie w sztuce narodowych bohaterów i ich czynów, bo &lt;gap&gt;.<br>Mochnacki natomiast, podtrzymując pogląd, iż treść dramatu powinna być historyczna, dodawał istotne modyfikacje: teksty dramatyczne powinny być "oparte na historycznej podstawie i ściśle połączone z organizacją teraźniejszego życia", ale "zasadą jego [tj. dramatu romantycznego] są dzieje narodowe".<br>Historia ma być połączona "z organizacją teraźniejszego życia" - podobne postulaty pojawiały się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego