Typ tekstu: Tekst pisany
Autor: Cywiński Bohdan
Tytuł: Rodowody niepokornych
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1971
zeszli w podziemie.
Szukając wszakże motywacji, jaka wiodła ich najpierw w podziemie, a później na Pawiak, do Cytadeli, na Sybir czy szubienicę, trzeba przyjąć perspektywę ostrego rysowania konfliktów politycznych i socjalnych. Mentalność tych skrajnych nonkonformistów i buntowników można bowiem zrozumieć tylko wtedy, gdy przyjmie się już w założeniu pewną bezkompromisowość ideową i skłonność do stawiania zasadniczych pytań politycznych. Inaczej wszystko trzeba byłoby sprowadzić do bezsensownej donkiszoterii.
A więc jednak Warszawa gwałtownych kontrastów społecznych i konflikty klasowe, i cień Cytadeli muszą stanowić historyczne tło naszych rozważań. Taką właśnie, w tych kategoriach ujmowaną rzeczywistość mieli w oczach tamci ludzie.
Zrezygnujemy tutaj z próby
zeszli w podziemie.<br>Szukając wszakże motywacji, jaka wiodła ich najpierw w podziemie, a później na Pawiak, do Cytadeli, na Sybir czy szubienicę, trzeba przyjąć perspektywę ostrego rysowania konfliktów politycznych i socjalnych. Mentalność tych skrajnych nonkonformistów i buntowników można bowiem zrozumieć tylko wtedy, gdy przyjmie się już w założeniu pewną bezkompromisowość ideową i skłonność do stawiania zasadniczych pytań politycznych. Inaczej wszystko trzeba byłoby sprowadzić do bezsensownej donkiszoterii.<br>A więc jednak Warszawa gwałtownych kontrastów społecznych i konflikty klasowe, i cień Cytadeli muszą stanowić historyczne tło naszych rozważań. Taką właśnie, w tych kategoriach ujmowaną rzeczywistość mieli w oczach tamci ludzie.<br>Zrezygnujemy tutaj z próby
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego