Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 46
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
krytyczny.
Strajki uczelniane (studentów, profesury, bądź obu stron jednocześnie) nagminnie wybuchały czy to np. we Francji, w pierwszej połowie lat 60., czy w praktycznie dowolnym okresie - ze współczesnym włącznie - w Ameryce Łacińskiej.
Skupiska studenckie posiadają cechy, o których zwykle mówi się jako o ułatwiających bunt robotnikom (koncentracja przestrzenna, wchodzenie w interakcję w konsekwencji codziennej działalności, zorganizowanie wynikające z pełnionych ról społecznych).
Jednocześnie studenci reprezentują wyższe niż proletariat aspiracje indywidualne, łatwo werbalizują swe postulaty, nieraz mają za sobą trening w ustosunkowywaniu się do spraw społecznych.
Złe materialne i merytoryczne warunki studiów potrafią być skutecznym zapalnikiem buntu.
Doświadczenie wskazuje, że przejście od postulatów
krytyczny.<br>Strajki uczelniane (studentów, profesury, bądź obu stron jednocześnie) nagminnie wybuchały czy to np. we Francji, w pierwszej połowie lat 60., czy w praktycznie dowolnym okresie - ze współczesnym włącznie - w Ameryce Łacińskiej.<br>Skupiska studenckie posiadają cechy, o których zwykle mówi się jako o ułatwiających bunt robotnikom (koncentracja przestrzenna, wchodzenie w interakcję w konsekwencji codziennej działalności, zorganizowanie wynikające z pełnionych ról społecznych).<br>Jednocześnie studenci reprezentują wyższe niż proletariat aspiracje indywidualne, łatwo werbalizują swe postulaty, nieraz mają za sobą trening w ustosunkowywaniu się do spraw społecznych.<br>Złe materialne i merytoryczne warunki studiów potrafią być skutecznym zapalnikiem buntu.<br>Doświadczenie wskazuje, że przejście od postulatów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego