Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
W tych warunkach elektron o prędkości większej niż 225 tysięcy kilometrów na sekundę będzie szybszy niż fala elektromagnetyczna z nim związana, można więc mówić o zjawisku analogicznym do emisji fali akustycznej przez pocisk poruszający się w powietrzu z prędkością większą, niż prędkość dźwięku.
Cząstka w ruchu emituje fale elektromagnetyczne, które interferując tworzą front fali promieniowania Czerenkowa. Jest więc ona ruchomym źródłem promieniowania, które rozchodzi się na powierzchni stożka o osi wyznaczonej przez kierunek lotu cząstki i kącie ? względem niej. Kąt ten, równy c/vn, zależy od prędkości cząstki v i współczynnika załamania środowiska n.
II. ODDZIAŁYWANIE PROMIENIOWANIA Z MATERIĄ

9. Cząstki
W tych warunkach elektron o prędkości większej niż 225 tysięcy kilometrów na sekundę będzie szybszy niż fala elektromagnetyczna z nim związana, można więc mówić o zjawisku analogicznym do emisji fali akustycznej przez pocisk poruszający się w powietrzu z prędkością większą, niż prędkość dźwięku.<br>Cząstka w ruchu emituje fale elektromagnetyczne, które interferując tworzą front fali promieniowania Czerenkowa. Jest więc ona ruchomym źródłem promieniowania, które rozchodzi się na powierzchni stożka o osi wyznaczonej przez kierunek lotu cząstki i kącie ? względem niej. Kąt ten, równy c/vn, zależy od prędkości cząstki v i współczynnika załamania środowiska n.&lt;/&gt;<br>&lt;div&gt;&lt;tit&gt;II. ODDZIAŁYWANIE PROMIENIOWANIA Z MATERIĄ&lt;/&gt;<br><br>&lt;tit&gt;9. Cząstki
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego