Typ tekstu: Książka
Autor: Kośmider Joanna, Mazur-Chrzanowska Barbara, Wyszyński Bartosz
Tytuł: Odory
Rok: 2002
impulsy z aksonów wielu komórek nabłonka węchowego w licznych synapsach pobudzających. Sumowanie tych impulsów(sumowanie w przestrzeni i w czasie) może spowodować wyzwolenie potencjału iglicowego i przenoszenie informacji do kolejnych neuronów mózgu (rys. 1.7).Następuje to wówczas, gdy zostanie przekroczona wartość potencjału progowego-55 mV .
Po przejściu fali depolaryzacji komórka nerwowa jest niepobudliwa - znajduje się w okresie refrakcji -do chwili ponownego odtworzenia pierwotnej różnicy stężeń jonów i potencjału spoczynkowego.
1.4. Rozpoznawanie zapachu
Z milionów komórek węchowych zawierających około tysiąca różnych receptorów białkowych informacja o odorantach jest przekazywana do analizatora węchowego w mózgu.
Nerwowa droga węchowa jest krótsza od podobnych szlaków
impulsy z aksonów wielu komórek nabłonka węchowego w licznych synapsach pobudzających. Sumowanie tych impulsów(sumowanie w przestrzeni i w czasie) może spowodować wyzwolenie potencjału iglicowego i przenoszenie informacji do kolejnych neuronów mózgu (rys. 1.7).Następuje to wówczas, gdy zostanie przekroczona wartość potencjału progowego-55 mV .<br>Po przejściu fali depolaryzacji komórka nerwowa jest niepobudliwa - znajduje się w okresie refrakcji -do chwili ponownego odtworzenia pierwotnej różnicy stężeń jonów i potencjału spoczynkowego.&lt;gap&gt;<br>&lt;tit&gt;1.4. Rozpoznawanie zapachu&lt;/&gt;<br>Z milionów komórek węchowych zawierających około tysiąca różnych receptorów białkowych informacja o odorantach jest przekazywana do analizatora węchowego w mózgu.<br>Nerwowa droga węchowa jest krótsza od podobnych szlaków
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego