Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
krajów tzw. Rogu Afryki, poprzez Sudan i Czad po Nigerię.
Północna granica islamu również stoi w ogniu: wojna w Bośni, sytuacja mniejszości tureckiej w Bułgarii, starcia między Osetyńcami a Inguszami, Ormianami i Azerami są tu widomym dowodem.
Niewiele lepiej mają się sprawy na innych międzycywilizacyjnych granicach czy osiach napięć, choć konflikt nie zawsze przybiera formę zbrojną: dotyczy to zwłaszcza granicy hindusko-muzułmańskiej i chińsko-hinduskiej.
Stosunki amerykańsko-chińskie ulegają stałemu pogorszeniu głównie w związku z nieprzestrzeganiem w Chinach praw człowieka i rozwojem zbrojeń.
Trudne są wciąż relacje amerykańsko-japońskie, gdzie konflikt gospodarczy jest dodatkowo wyostrzony przez różnice kulturowe.
Jednym słowem do
krajów tzw. Rogu Afryki, poprzez Sudan i Czad po Nigerię.<br>Północna granica islamu również stoi w ogniu: wojna w Bośni, sytuacja mniejszości tureckiej w Bułgarii, starcia między Osetyńcami a Inguszami, Ormianami i Azerami są tu widomym dowodem.<br>Niewiele lepiej mają się sprawy na innych międzycywilizacyjnych granicach czy osiach napięć, choć konflikt nie zawsze przybiera formę zbrojną: dotyczy to zwłaszcza granicy hindusko-muzułmańskiej i chińsko-hinduskiej.<br>Stosunki amerykańsko-chińskie ulegają stałemu pogorszeniu głównie w związku z nieprzestrzeganiem w Chinach praw człowieka i rozwojem zbrojeń.<br>Trudne są wciąż relacje amerykańsko-japońskie, gdzie konflikt gospodarczy jest dodatkowo wyostrzony przez różnice kulturowe.<br>Jednym słowem do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego