Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 21
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
marksizm i ideologię kapitalizmu w tym punkcie, gdzie traktują one człowieka jako wymienialny i bezwolny trybik w machinie postępu czy wzrostu. Papież odwołuje się do praw człowieka nie dlatego, że jest fanem Oświecenia lub współczesnego liberalizmu. Oba te nurty muszą mu być obce, bo Bóg nie jest w nich niezbędnie konieczny do sensownego urządzenia świata ludzkiego. Jeśli więc mówi językiem praw człowieka, to dlatego, że jest to dziś język powszechnie zrozumiały i da się pogodzić z chrześcijańskim rozumieniem osoby ludzkiej jako bezcennej, bo stworzonej przez Boga.

Dostrzegli to już w połowie pontyfikatu ludzie lewicy i niewierzący. Zaczęli wycofywać się z oskarżeń
marksizm i ideologię kapitalizmu w tym punkcie, gdzie traktują one człowieka jako wymienialny i bezwolny trybik w machinie postępu czy wzrostu. Papież odwołuje się do praw człowieka nie dlatego, że jest fanem Oświecenia lub współczesnego liberalizmu. Oba te nurty muszą mu być obce, bo Bóg nie jest w nich niezbędnie konieczny do sensownego urządzenia świata ludzkiego. Jeśli więc mówi językiem praw człowieka, to dlatego, że jest to dziś język powszechnie zrozumiały i da się pogodzić z chrześcijańskim rozumieniem osoby ludzkiej jako bezcennej, bo stworzonej przez Boga.<br><br>Dostrzegli to już w połowie pontyfikatu ludzie lewicy i niewierzący. Zaczęli wycofywać się z oskarżeń
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!