Typ tekstu: Książka
Autor: Dudczak Andrzej
Tytuł: Koparki. Teoria i projektowanie
Rok: 2000
Wprowadzenie
W trakcie oddzielania urobku od calizny, głównym obciążeniem zewnętrznym koparki są: siły ciężkości członów osprzętu, siła odspajania i reakcje podłoża. Siła odspajania jest wypadkową reakcji urobiska odziaływujących na łyżkę. Reakcje te wynikają ze spoistości złoża, tarcia ścian łyżki o urobisko i z napełniania łyżki urobkiem. W przypadku odspajania skały litej, podczas wyłamywania poszczególnych jej elementów, można przyjąć, że siła odspajania jest przyłożona do ostrza łyżki. Podobnie jest w przypadku natrafienia na zwięzłą przeszkodę w gruncie piaszczysto-gliniastym.
Dla takich warunków pracy zostanie przeanalizowany przypadek obciążenia koparki wyposażonej w osprzęt podsiębierny, podczas ruchu wysięgnika ku dołowi (rys. 6.22), gdy:
powierzchnia
Wprowadzenie&lt;/&gt;<br>W trakcie oddzielania urobku od calizny, głównym obciążeniem zewnętrznym koparki są: siły ciężkości członów osprzętu, siła odspajania i reakcje podłoża. Siła odspajania jest wypadkową reakcji urobiska odziaływujących na łyżkę. Reakcje te wynikają ze spoistości złoża, tarcia ścian łyżki o urobisko i z napełniania łyżki urobkiem. W przypadku odspajania skały litej, podczas wyłamywania poszczególnych jej elementów, można przyjąć, że siła odspajania jest przyłożona do ostrza łyżki. Podobnie jest w przypadku natrafienia na zwięzłą przeszkodę w gruncie piaszczysto-gliniastym.<br>Dla takich warunków pracy zostanie przeanalizowany przypadek obciążenia koparki wyposażonej w osprzęt podsiębierny, podczas ruchu wysięgnika ku dołowi (rys. 6.22), gdy:<br>powierzchnia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego