Typ tekstu: Książka
Autor: Błoński Jan
Tytuł: Forma, śmiech i rzeczy ostateczne
Rok: 1994
Ale u Gombrowicza określa też myślenie o sztuce, rozumienie własnej twórczości! Jak mało kto pamięta on o swoich czytelnikach, także - lub może zwłaszcza? - niezgrabnych czy wręcz głupich. Dzięki nim może łatwo wykazać, że nie został właściwie zrozumiany, że skrywa w sobie (w swej twórczości) mnóstwo smakowitych sekretów, na których się ludzie jeszcze nie poznali!
Zarazem upewnia się, że nie został zagarnięty, ostatecznie "ukonstytuowany" przez czytelników. Gdyby bowiem zrozumieli go w pełni, straciłby - jako osobowość - urok i autonomię. Stałby się bardziej tworem innych niż swoim!
Dlatego też nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi do licznych (i na ogół błahych) potyczek, które toczył
Ale u Gombrowicza określa też myślenie o sztuce, rozumienie własnej twórczości! Jak mało kto pamięta on o swoich czytelnikach, także - lub może zwłaszcza? - niezgrabnych czy wręcz głupich. Dzięki nim może łatwo wykazać, że nie został właściwie zrozumiany, że skrywa w sobie (w swej twórczości) mnóstwo smakowitych sekretów, na których się ludzie jeszcze nie poznali!<br>Zarazem upewnia się, że nie został zagarnięty, ostatecznie "ukonstytuowany" przez czytelników. Gdyby bowiem zrozumieli go w pełni, straciłby - jako osobowość - urok i autonomię. Stałby się bardziej tworem innych niż swoim!<br>Dlatego też nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi do licznych (i na ogół błahych) potyczek, które toczył
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego