Typ tekstu: Książka
Autor: Matejuk Piotr
Tytuł: Wojskowe przyrządy optyczne w II Rzeczypospolitej
Rok: 1997
znacznie większych niż w wojskach lądowych odległościach, a często w złych warunkach atmosferycznych (mgła, deszcz). Dlatego w marynarce i artylerii brzegowej używano lornetek o powiększeniach od siedmiu razy (lornetka Noctar) do osiemnastu razy (lornetka Tersex).
W tego typu lornetkach zastosowano obiektywy o średnicach dochodzących do pięćdziesięciu milimetrów, co gwarantowało uzyskanie maksymalnie dużej "jasności" lornetki. Oczywiste jest, że lornetki te były co najmniej dwukrotnie cięższe od lornetek stosowanych w wojskach lądowych i znacznie droższe.
Piechota poza lornetkami używała celowników do ckm, moździerzy, karabinów strzelców wyborowych oraz peryskopów do obserwacji z ukrytych stanowisk.
Saperzy posługiwali się przyrządami geodezyjnymi (teodolity, niwelatory). Najszerszego asortymentu przyrządów
znacznie większych niż w wojskach lądowych odległościach, a często w złych warunkach atmosferycznych (mgła, deszcz). Dlatego w marynarce i artylerii brzegowej używano lornetek o powiększeniach od siedmiu razy (lornetka Noctar) do osiemnastu razy (lornetka Tersex).<br>W tego typu lornetkach zastosowano obiektywy o średnicach dochodzących do pięćdziesięciu milimetrów, co gwarantowało uzyskanie maksymalnie dużej "jasności" lornetki. Oczywiste jest, że lornetki te były co najmniej dwukrotnie cięższe od lornetek stosowanych w wojskach lądowych i znacznie droższe.<br>Piechota poza lornetkami używała celowników do ckm, moździerzy, karabinów strzelców wyborowych oraz peryskopów do obserwacji z ukrytych stanowisk.<br>Saperzy posługiwali się przyrządami geodezyjnymi (teodolity, niwelatory). Najszerszego asortymentu przyrządów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego