Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
Wołgi, Selengi (ryc. 29).

Typ 4. Jeziora tworzone na skutek osadzania osadów rzecznych delt, z których powstaje przegroda dzieląca pierwotne jezioro na dwa, np. Brienz i Thun w Szwajcarii.

Typ 5. Jeziora meandrowe leżą w dolinach rzecznych między wałami przykorytowymi ciągnącymi się wzdłuż brzegów aktualnie aktywnego i opuszczonego koryta rzeki meandrującej - zajmują więc obszar poniżej wałów brzegowych między starorzeczem a rzeką (ryc. 30).

Typ 6. Jeziora leżące w obniżeniach, powstałe w czasie powodzi na równinach zalewowych na nierównych terenach agradacyjnych; przykłady tego typu jezior występują w dolinach dużych rzek na terasach zalewowych.

Typ 7. Jeziora w starorzeczach, zwane zakolowymi lub rzadziej
Wołgi, Selengi (ryc. 29).<br><br>Typ 4. Jeziora tworzone na skutek osadzania osadów rzecznych delt, z których powstaje przegroda dzieląca pierwotne jezioro na dwa, np. Brienz i Thun w Szwajcarii.<br><br>Typ 5. Jeziora meandrowe leżą w dolinach rzecznych między wałami przykorytowymi ciągnącymi się wzdłuż brzegów aktualnie aktywnego i opuszczonego koryta rzeki meandrującej - zajmują więc obszar poniżej wałów brzegowych między starorzeczem a rzeką (ryc. 30).<br><br>Typ 6. Jeziora leżące w obniżeniach, powstałe w czasie powodzi na równinach zalewowych na nierównych terenach agradacyjnych; przykłady tego typu jezior występują w dolinach dużych rzek na terasach zalewowych.<br><br>Typ 7. Jeziora w starorzeczach, zwane zakolowymi lub rzadziej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego