Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
np. między izobatami) wynosi:

Po zsumowaniu zasobów ciepła zmagazynowanych w poszczególnych warstwach ilość ciepła dla całej masy wód będzie wynosiła:


Dodać należy, że w przypadku niektórych jezior wymiana ciepła nie musi ograniczać się jedynie do układu atmosfera-woda, lecz może zachodzić także przez dno. W płytkich zbiornikach, w których często miąższość osadów jest znacznie większa od słupa wody, czynna termicznie warstwa osadów dochodzi do kilku metrów. Potwierdzają to dane z różnych obszarów, m.in. z Polski, Szwecji, Rosji, Stanów Zjednoczonych (Adamienko, Jegorow 1985).
Rola głównych elementów bilansu cieplnego jest bardzo różna. Wynika to z jednej strony z ich dużej zmienności w
np. między izobatami) wynosi:<br>&lt;gap&gt;<br>Po zsumowaniu zasobów ciepła zmagazynowanych w poszczególnych warstwach ilość ciepła dla całej masy wód będzie wynosiła:<br>&lt;gap&gt;<br><br>Dodać należy, że w przypadku niektórych jezior wymiana ciepła nie musi ograniczać się jedynie do układu atmosfera-woda, lecz może zachodzić także przez dno. W płytkich zbiornikach, w których często miąższość osadów jest znacznie większa od słupa wody, czynna termicznie warstwa osadów dochodzi do kilku metrów. Potwierdzają to dane z różnych obszarów, m.in. z Polski, Szwecji, Rosji, Stanów Zjednoczonych (Adamienko, Jegorow 1985).<br>Rola głównych elementów bilansu cieplnego jest bardzo różna. Wynika to z jednej strony z ich dużej zmienności w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego