Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
białek, z którymi się łączą i hamują aktywność szeregu enzymów, co prowadzi m.in. do hamowania replikacji DNA, transkrypcji i oddychania. Stwierdzono, że aldehydy powstające podczas peroksydacji lipidów powodują pęknięcia nici DNA, są cytotoksyczne i działają mutagennie i kancerogennie.
4-Hydroksynonenal jest wyraźnie cytotoksyczny dopiero w dużych stężeniach (rzędu 100 molˇl1), jednak już w dużo mniejszych stężeniach wpływa na proliferację komórek i ma działanie genotoksyczne. Jest też czynnikiem klastogennym (tzn. indukuje powstawanie pęknięć chromosomów). W stężeniach submikromolarnych jest czynnikiem chemotaktycznym i stymuluje fosfolipazę C.

1.7.4. Jakie jest biologiczne znaczenie peroksydacji lipidów?

Peroksydacja lipidów jest najczęściej badanym procesem związanym
białek, z którymi się łączą i hamują aktywność szeregu enzymów, co prowadzi m.in. do hamowania replikacji DNA, transkrypcji i oddychania. Stwierdzono, że aldehydy powstające podczas peroksydacji lipidów powodują pęknięcia nici DNA, są cytotoksyczne i działają mutagennie i kancerogennie.<br>4-Hydroksynonenal jest wyraźnie cytotoksyczny dopiero w dużych stężeniach (rzędu 100 molˇl1), jednak już w dużo mniejszych stężeniach wpływa na proliferację komórek i ma działanie genotoksyczne. Jest też czynnikiem klastogennym (tzn. indukuje powstawanie pęknięć chromosomów). W stężeniach submikromolarnych jest czynnikiem chemotaktycznym i stymuluje fosfolipazę C.<br><br>&lt;tit&gt;1.7.4. Jakie jest biologiczne znaczenie peroksydacji lipidów?&lt;/&gt;<br><br>Peroksydacja lipidów jest najczęściej badanym procesem związanym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego