Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Poznaj swój kraj
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1993
u podnóży północnej krawędzi Gór Stołowych, nad niewielką rzeczką Pośną, ma bardzo stary rodowód. W dokumentach historycznych gródek strażniczy, strzegący ważnego traktatu na czeskim pograniczu, po raz pierwszy pojawił się w 1290 roku. Wtedy w osadzie tej istniał już jakiś kościółek.
W XIV stuleciu książęta ziębiccy mieli to swój zameczek myśliwski i często przyjeżdżali na łowy. Wzniósł go prawdopodobnie Bolko I ziębicki, który władał także całą ziemią kłodzką. W 1341 roku Rodaków występuje w źródłach jako miasto (wójt radkowski wymieniany był już w 1333 roku). W 1418 roku król czeski Wacław IV Luksemburski potwierdził przywileje, nadając grodowi prawa miasta królewskiego.
Radość
u podnóży północnej krawędzi Gór Stołowych, nad niewielką rzeczką Pośną, ma bardzo stary rodowód. W dokumentach historycznych gródek strażniczy, strzegący ważnego traktatu na czeskim pograniczu, po raz pierwszy pojawił się w 1290 roku. Wtedy w osadzie tej istniał już jakiś kościółek.&lt;/intro&gt;<br>W XIV stuleciu książęta ziębiccy mieli to swój zameczek myśliwski i często przyjeżdżali na łowy. Wzniósł go prawdopodobnie Bolko I ziębicki, który władał także całą ziemią kłodzką. W 1341 roku Rodaków występuje w źródłach jako miasto (wójt radkowski wymieniany był już w 1333 roku). W 1418 roku król czeski Wacław IV Luksemburski potwierdził przywileje, nadając grodowi prawa miasta królewskiego.<br>Radość
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego