Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
1 Mapa zasadnicza.

Kartowanie rzeźby terenu i interpolacja warstwic

Linie przekroju powierzchni topograficznej płaszczyznami poziomymi nazywamy liniami warstwowymi. Rzuty prostokątne linii warstwowych w skali opracowywanej mapy na płaszczyznę poziomą nazywamy warstwicami. Odstępy między płaszczyznami poziomymi, wyznaczającymi linie warstwowe, nazywamy cięciem warstwicowym.
Rzeźbę terenu opracowuje się na pierworysie mapy sytuacyjno-wysokościowej na podstawie wyników terenowych pomiarów wysokościowych po skartowaniu sytuacji. Sytuacyjne położenie punktów wysokościowych wyznacza się na pierworysie stosownie do metody ich pomiaru w terenie:
- przy pomiarze metodą niwelacji punktów rozproszonych pikiety wnosi się na mapę metodą biegunową,
- przy pomiarze metodą niwelacji siatkowej wierzchołki kwadratów wnosi się na mapę metodą domiarów prostokątnych albo
1 &lt;HI rend="italic"&gt;Mapa zasadnicza&lt;/HI&gt;.<br><br>&lt;tit&gt;Kartowanie rzeźby terenu i interpolacja warstwic&lt;/&gt;<br><br>Linie przekroju powierzchni topograficznej płaszczyznami poziomymi nazywamy &lt;HI rend="italic"&gt;liniami warstwowymi&lt;/HI&gt;. Rzuty prostokątne linii warstwowych w skali opracowywanej mapy na płaszczyznę poziomą nazywamy &lt;HI rend="italic"&gt;warstwicami&lt;/HI&gt;. Odstępy między płaszczyznami poziomymi, wyznaczającymi linie warstwowe, nazywamy &lt;HI rend="italic"&gt;cięciem warstwicowym&lt;/HI&gt;.<br>Rzeźbę terenu opracowuje się na pierworysie mapy sytuacyjno-wysokościowej na podstawie wyników terenowych pomiarów wysokościowych po skartowaniu sytuacji. Sytuacyjne położenie punktów wysokościowych wyznacza się na pierworysie stosownie do metody ich pomiaru w terenie:<br>- przy pomiarze metodą niwelacji punktów rozproszonych pikiety wnosi się na mapę metodą biegunową,<br>- przy pomiarze metodą niwelacji siatkowej wierzchołki kwadratów wnosi się na mapę metodą domiarów prostokątnych albo
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego