Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
tys. osób), a także polityków, należących do stronnictw opozycyjnych w stosunku do rządzącego w Polsce przed wojną obozu sanacji. Zgodnie z obowiązującą konstytucją kwietniową prezydent Mościcki - nie mogąc pełnić swych funkcji - przekazał władzę Władysławowi Raczkiewiczowi.
Ten zaś powołał nowy rząd z gen. Władysławem Sikorskim na czele, który jednocześnie został mianowany naczelnym wodzem. Jego zastępcą został gen. Kazimierz Sosnkowski.
W skład gabinetu weszli przedstawiciele największych partii: PPS, SL, SN i SP, oraz kilku polityków sanacyjnych. Powołano również ciało doradcze, Radę Narodową, na której czele stanął sędziwy Ignacy Paderewski, a po jego śmierci w 1941 r.
funkcję tę objął Stanisław Grabski. Rząd polski
tys. osób), a także polityków, należących do stronnictw opozycyjnych w stosunku do rządzącego w Polsce przed wojną obozu sanacji. Zgodnie z obowiązującą konstytucją kwietniową prezydent Mościcki - nie mogąc pełnić swych funkcji - przekazał władzę Władysławowi Raczkiewiczowi.<br>Ten zaś powołał nowy rząd z gen. Władysławem Sikorskim na czele, który jednocześnie został mianowany naczelnym wodzem. Jego zastępcą został gen. Kazimierz Sosnkowski.<br>W skład gabinetu weszli przedstawiciele największych partii: PPS, SL, SN i SP, oraz kilku polityków sanacyjnych. Powołano również ciało doradcze, Radę Narodową, na której czele stanął sędziwy Ignacy Paderewski, a po jego śmierci w 1941 r.<br>funkcję tę objął Stanisław Grabski. Rząd polski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego