Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Metropol
Nr: 04.06
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
miny przeciwpiechotne.
George Bugliarello, pracownik Politechniki w Nowym Jorku i przewodniczący komitetu US National Academy of Sciences, twierdzi, że jego zespół skonstruował broń odróżniającą wojsko od ludności cywilnej.
"Inteligentna" mina nie eksploduje w chwili, gdy ktoś na niej stanie, tylko przesyła sygnał do osoby kontrolującej system, ta zaś decyduje czy należy zdetonować ładunek. Kontrowersje budzi jednak opcja automatycznej detonacji, na którą można przełączyć minę, aby zachowywała się jak tradycyjna mina przeciwpiechotna.
Ponadto akademia zaprojektowała system, polegający na szybkim wykrywaniu oddziałów wroga. Tysiące maleńkich czujników byłoby rozrzucanych z samolotów, lub za pośrednictwem pocisków artyleryjskich po całym terenie działań wojennych.
Dla oszczędności energii
miny przeciwpiechotne.<br>George Bugliarello, pracownik Politechniki w Nowym Jorku i przewodniczący komitetu US National Academy of Sciences, twierdzi, że jego zespół skonstruował broń odróżniającą wojsko od ludności cywilnej.<br>"Inteligentna" mina nie eksploduje w chwili, gdy ktoś na niej stanie, tylko przesyła sygnał do osoby kontrolującej system, ta zaś decyduje czy należy zdetonować ładunek. Kontrowersje budzi jednak opcja automatycznej detonacji, na którą można przełączyć minę, aby zachowywała się jak tradycyjna mina przeciwpiechotna.<br>Ponadto akademia zaprojektowała system, polegający na szybkim wykrywaniu oddziałów wroga. Tysiące maleńkich czujników byłoby rozrzucanych z samolotów, lub za pośrednictwem pocisków artyleryjskich po całym terenie działań wojennych.<br>Dla oszczędności energii
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego