Typ tekstu: Książka
Autor: Kępiński Antoni
Tytuł: Melancholia
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1974
Dopiero gdy mania mija, rodzi się poczucie winy; niejednokrotnie człowiek wstydzi się swego zachowania z okresu maniakalnego.
To poczucie winy przyczynia się do powstania załamka depresyjnego, który dość typowo następuje po manii. Prawdopodobnie głównym jednak czynnikiem decydującym o jego powstaniu jest oscylacja dynamiki życiowej i nastroju (po odchyleniu w górę następuje odchylenie w dół). Również silne uczucia o znaku pozytywnym osłabiają lub nawet wyłączają na krótki czas działanie najwyższego układu samokontrolującego. Miłość daje człowiekowi uczucie swobody i wolności, znika skrępowanie, co przejawia się nawet w ruchach zakochanego, są one bardziej spontaniczne, żywsze, bardziej naturalne.
Silne uczucia negatywne (nienawiści, lęku) mogą także
Dopiero gdy mania mija, rodzi się poczucie winy; niejednokrotnie człowiek wstydzi się swego zachowania z okresu maniakalnego.<br>To poczucie winy przyczynia się do powstania załamka depresyjnego, który dość typowo następuje po manii. Prawdopodobnie głównym jednak czynnikiem decydującym o jego powstaniu jest oscylacja dynamiki życiowej i nastroju (po odchyleniu w górę następuje odchylenie w dół). Również silne uczucia o znaku pozytywnym osłabiają lub nawet wyłączają na krótki czas działanie najwyższego układu samokontrolującego. Miłość daje człowiekowi uczucie swobody i wolności, znika skrępowanie, co przejawia się nawet w ruchach zakochanego, są one bardziej spontaniczne, żywsze, bardziej naturalne.<br>Silne uczucia negatywne (nienawiści, lęku) mogą także
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego