Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Z pola walki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1964
zamknięcie mijającej epoki, ostatni akt tragicznych walk wyzwoleńczych, kończących epokę romantyzmu. Obecnie zaś coraz wyraźniej dostrzegamy, że jest to próg nowej epoki, podstawa, na której kształtowała się nasza nowoczesność.
Zupełnie podobnie ujęli to zagadnienie historycy literatury i sztuki. S. Frybes dowodził w swym referacie, że jakkolwiek powstanie styczniowe stało się natchnieniem dla epigonów romantyzmu, leży ono u podstaw nowoczesnej polskie powieści, a jego wpływy dają się wykryć w twórczości dziś tworzących pisarzy. Ponadto S. Frybes twierdził, że przeżycia związane z powstaniem zadecydowały o charakterze polskiego realizmu, nadając mu odcień jakże odmienny od jego francuskiego odpowiednika.
W referacie poświęconym międzynarodowemu aspektowi powstania
zamknięcie mijającej epoki, ostatni akt tragicznych walk wyzwoleńczych, kończących epokę romantyzmu. Obecnie zaś coraz wyraźniej dostrzegamy, że jest to próg nowej epoki, podstawa, na której kształtowała się nasza nowoczesność.<br>Zupełnie podobnie ujęli to zagadnienie historycy literatury i sztuki. S. Frybes dowodził w swym referacie, że jakkolwiek powstanie styczniowe stało się natchnieniem dla epigonów romantyzmu, leży ono u podstaw nowoczesnej polskie powieści, a jego wpływy dają się wykryć w twórczości dziś tworzących pisarzy. &lt;page nr=190&gt; Ponadto S. Frybes twierdził, że przeżycia związane z powstaniem zadecydowały o charakterze polskiego realizmu, nadając mu odcień jakże odmienny od jego francuskiego odpowiednika.<br>W referacie poświęconym międzynarodowemu aspektowi powstania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego