Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
władne, ale brak im Bożej Wszechmocy. Załamują się na granicach czasu, w pułapkach przestrzeni, rozbijają się o prawa przyrody, o bezwładność materii i własnego ciała. Bóg nie podlega tym ograniczeniom. Jego stwórcza moc nie może sprzeciwiać się tylko Jemu samemu, i dlatego może On wszystko, co z definicji nie jest niebytem.
Człowiek nie jest Stwórcą, lecz tylko Jego obrazem i podobieństwem. Tym właśnie antropologia oparta na stworzeniu różni się od wielu współczesnych antropologii, które z człowieka czynią absolut, podporządkowując mu absolutnie wszystko i tym samym naiwnie chowając głowę w piasek wobec tego, co człowiek by chciał, a nie może.
Wielkość i
władne, ale brak im Bożej Wszechmocy. Załamują się na granicach czasu, w pułapkach przestrzeni, rozbijają się o prawa przyrody, o bezwładność materii i własnego ciała. Bóg nie podlega tym ograniczeniom. Jego stwórcza moc nie może sprzeciwiać się tylko Jemu samemu, i dlatego może On wszystko, co z definicji nie jest niebytem.<br>Człowiek nie jest Stwórcą, lecz tylko Jego obrazem i podobieństwem. Tym właśnie antropologia oparta na stworzeniu różni się od wielu współczesnych antropologii, które z człowieka czynią absolut, podporządkowując mu absolutnie wszystko i tym samym naiwnie chowając głowę w piasek wobec tego, co człowiek by chciał, a nie może.<br>Wielkość i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego