Typ tekstu: Książka
Autor: Rożek Michał
Tytuł: Symbolika i magia Krakowa
Rok: 2000
wawelskiej, tak jak to czyniono przez czterysta lat. Słowo Wawel nabierało mistycznego brzmienia, uosabiając niepodległość. Strzeliste wieże Wawelu napawały nadzieją, że miniony świat musi się odrodzić, choć w innej, być może lepszej, aczkolwiek niesprecyzowanej formie. Wawel jako symbol odsłaniał współczesnym minioną rzeczywistość, kształtował wyobraźnię. Wszak w odczuciu powszechnym było to niekwestionowane sanktuarium Boga i narodu, a symbole zawsze opierały się wszelkim innym środkom poznania. Pisał Stanisław Wyspiański:



Nadszedł upragniony dla narodu dzień 7 sierpnia 1905 roku, kiedy to podpisano akt przekazania zamku królewskiego na własność kraju. Ówczesna prasa pisała:
Niebawem spełni się sen o Niepodległej. W roku 1918 Kraków jako pierwsze
wawelskiej, tak jak to czyniono przez czterysta lat. Słowo Wawel nabierało mistycznego brzmienia, uosabiając niepodległość. Strzeliste wieże Wawelu napawały nadzieją, że miniony świat musi się odrodzić, choć w innej, być może lepszej, aczkolwiek niesprecyzowanej formie. Wawel jako symbol odsłaniał współczesnym minioną rzeczywistość, kształtował wyobraźnię. Wszak w odczuciu powszechnym było to niekwestionowane sanktuarium Boga i narodu, a symbole zawsze opierały się wszelkim innym środkom poznania. Pisał Stanisław Wyspiański:<br><br>&lt;gap&gt;<br><br>Nadszedł upragniony dla narodu dzień 7 sierpnia 1905 roku, kiedy to podpisano akt przekazania zamku królewskiego na własność kraju. Ówczesna prasa pisała: &lt;gap&gt; <br>Niebawem spełni się sen o Niepodległej. W roku 1918 Kraków jako pierwsze
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego