Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
leśnych zespołach późnego karbonu Nowej Szkocji, a ubóstwo w równowiekowych bagiennych osadach Ohio (Linton) i Czech (NyrĄany). Podobnie zdaje się świadczyć bliskość składu zespołów tych pierwotnych gadów znanych z amerykańskiej i europejskiej części kontynentu Laurentii, rozdzielonych wówczas górami kaledońskimi. Zespoły płazie, dla których góry te stanowiły nieprzekraczalną zaporę, są zupełnie niepodobne.
Jedną z przyczyn trudności w określeniu granicy między gadami i płazami jest niejasne pochodzenie żółwi. Nie można z tego powodu wskazać momentu, kiedy pojawiły się te cechy wspólne między żółwiami i pozostałymi gadami, które nie mają zapisu kopalnego.
Żółwie znane są od końca triasu (noryk; Proganochelys); już wówczas podobne do
leśnych zespołach późnego karbonu Nowej Szkocji, a ubóstwo w równowiekowych bagiennych osadach Ohio (Linton) i Czech (NyrĄany). Podobnie zdaje się świadczyć bliskość składu zespołów tych pierwotnych gadów znanych z amerykańskiej i europejskiej części kontynentu Laurentii, rozdzielonych wówczas górami kaledońskimi. Zespoły płazie, dla których góry te stanowiły nieprzekraczalną zaporę, są zupełnie niepodobne.<br>Jedną z przyczyn trudności w określeniu granicy między gadami i płazami jest niejasne pochodzenie żółwi. Nie można z tego powodu wskazać momentu, kiedy pojawiły się te cechy wspólne między żółwiami i pozostałymi gadami, które nie mają zapisu kopalnego.<br>Żółwie znane są od końca triasu (noryk; Proganochelys); już wówczas podobne do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego