Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Mathesis Polska
Nr: 3-4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1930
zainteresowań młodego ucznia w kierunku nauk matematycznych. Holmboe był olśniony genjalnemi zdolnościami swego ucznia, nie szczędząc mu najgorętszych pochwał w świadectwach szkolnych.
Jako abiturjent szkoły, Abel, który nie mógł zupełnie liczyć na materjalną pomoc swej doszczętnie zrujnowanej rodziny (ojciec mu już wtedy odumarł), uzyskał stypendjum uniwersyteckie, z którego korzystał już nieprzerwanie do 1825 r., a więc do swej wielkiej podróży za granicę. Na uniwersytecie cieszył się wyjątkowem poparciem profesorów Rasmussena, wykładającego matematykę czystą, oraz Hansteena, profesora matematyki stosowanej i astronomji, Zwłaszcza stosunki z rodziną tego ostatniego były bardzo serdeczne, nacechowane nieomal synowskiem przywiązaniem i miłością.
Już podówczas inspirowany lekturą klasyków próbował
zainteresowań młodego ucznia w kierunku nauk matematycznych. Holmboe był olśniony genjalnemi zdolnościami swego ucznia, nie szczędząc mu najgorętszych pochwał w świadectwach szkolnych.<br>Jako abiturjent szkoły, Abel, który nie mógł zupełnie liczyć na materjalną pomoc swej doszczętnie zrujnowanej rodziny (ojciec mu już wtedy odumarł), uzyskał stypendjum uniwersyteckie, z którego korzystał już nieprzerwanie do 1825 r., a więc do swej wielkiej podróży za granicę. Na uniwersytecie cieszył się wyjątkowem poparciem profesorów Rasmussena, wykładającego matematykę czystą, oraz Hansteena, profesora matematyki stosowanej i astronomji, Zwłaszcza stosunki z rodziną tego ostatniego były bardzo serdeczne, nacechowane nieomal synowskiem przywiązaniem i miłością.<br>Już podówczas inspirowany lekturą klasyków próbował
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego