Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
o grochu, o kaszy,
Lecz chleb fundament i wieprzowe ciało,
Miej go niemało.

Saficka strofa, którą autor zapożyczył z Kochanowskiego Pieśni o potopie, jest formą o tradycji wzniosłej. Strofa i frazeologia antyczna zderzają się tu niejednokrotnie ze swojskim i przyziemnym tematem. Narracja we Flisie odstępuje od tradycji epiki bohaterskiej - mit nieraz bywa przedmiotem żartu:

Argus napierwej k woli Jazonowi
Zbudował nawę Esonowicowi,
W której po złote runo jechał potem
Z wielkim kłopotem.

Jazon był synem Aisona (Esona) - Jazon Esonowic to żartobliwe patronimicum urobione na modłę słowiańską. Żart o Jazonie kontynuuje autor:

Czarownica to Medea sprawiła,
Że go tą złotą wełną nabawiła
o grochu, o kaszy,<br>Lecz chleb fundament i wieprzowe ciało,<br>Miej go niemało.&lt;/&gt;<br><br>Saficka strofa, którą autor zapożyczył z Kochanowskiego Pieśni o potopie, jest formą o tradycji wzniosłej. Strofa i frazeologia antyczna zderzają się tu niejednokrotnie ze swojskim i przyziemnym tematem. Narracja we Flisie odstępuje od tradycji epiki bohaterskiej - mit nieraz bywa przedmiotem żartu:<br><br>&lt;q&gt;Argus napierwej k woli Jazonowi<br>Zbudował nawę Esonowicowi,<br>W której po złote runo jechał potem<br>Z wielkim kłopotem.&lt;/&gt;<br><br>Jazon był synem Aisona (Esona) - Jazon Esonowic to żartobliwe patronimicum urobione na modłę słowiańską. Żart o Jazonie kontynuuje autor:<br><br>&lt;q&gt;Czarownica to Medea sprawiła,<br>Że go tą złotą wełną nabawiła
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego