Typ tekstu: Książka
Autor: Jedliński Krzysztof i inni
Tytuł: Trening interpersonalny
Rok: 1997
grupowe i tym samym z "aktywnego dewianta" staje się "biernym dewiantem". Kozioł ofiarny może być w końcu zaakceptowany, może też zostać "otorbiony", czyli pomijany w wielu istotnych aktywnościach grupy, tolerowany przez nią. Nierzadko też w którymś momencie grupie przestaje być potrzebna ta rola. Dzieje się tak wtedy, gdy grupa wytworzy normę pogłębionej akceptacji odmienności.

Sumienie grupy. To osoba pilnująca, by komuś nie stała się krzywda, by grupa kogoś nie "zniszczyła". Często ujmuje się za kozłem ofiarnym, mówiąc na przykład: "Słuchajcie, tu się krzywdzi ludzi!"

Błazen. Ten pełni ważną funkcję zwłaszcza na początku, kiedy to śmiechem i żartem rozładowuje napięcie w grupie
grupowe i tym samym z "aktywnego dewianta" staje się "biernym dewiantem". Kozioł ofiarny może być w końcu zaakceptowany, może też zostać "otorbiony", czyli pomijany w wielu istotnych aktywnościach grupy, tolerowany przez nią. Nierzadko też w którymś momencie grupie przestaje być potrzebna ta rola. Dzieje się tak wtedy, gdy grupa wytworzy normę pogłębionej akceptacji odmienności.<br><br> Sumienie grupy. To osoba pilnująca, by komuś nie stała się krzywda, by grupa kogoś nie "zniszczyła". Często ujmuje się za kozłem ofiarnym, mówiąc na przykład: "Słuchajcie, tu się krzywdzi ludzi!"<br><br> Błazen. Ten pełni ważną funkcję zwłaszcza na początku, kiedy to śmiechem i żartem rozładowuje napięcie w grupie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego