Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
metatrwałe (izomeryczne) - w czasach mierzalnych, rzędu 1010 s aż do lat. Stany wzbudzone są pojęciem szerszym, każdy stan metatrwały jest wzbudzony, lecz nie odwrotnie. Ostatnio, gdy mierzy się czasy życia rzędu 1012 różnica terminologiczna między poziomami wzbudzonymi a stanami metatrwałymi zanika.
Każde jądro w stanie izomerycznym traktuje się jak indywidualny nuklid. Nuklidy są to poszczególnego rodzaju jądra scharakteryzowane przez liczby Z i A, a jak widać, także przez stany izomeryczne. Można również zdefiniować pojęcie nuklidu jako rodzaj atomu określony przez budowę jego jądra, w szczególności przez liczbę protonów i neutronów w jądrze.
Warto wspomnieć w tym miejscu o innych jeszcze rodzajach
metatrwałe (izomeryczne) - w czasach mierzalnych, rzędu 1010 s aż do lat. Stany wzbudzone są pojęciem szerszym, każdy stan metatrwały jest wzbudzony, lecz nie odwrotnie. Ostatnio, gdy mierzy się czasy życia rzędu 1012 różnica terminologiczna między poziomami wzbudzonymi a stanami metatrwałymi zanika.<br> Każde jądro w stanie izomerycznym traktuje się jak indywidualny nuklid. Nuklidy są to poszczególnego rodzaju jądra scharakteryzowane przez liczby Z i A, a jak widać, także przez stany izomeryczne. Można również zdefiniować pojęcie nuklidu jako rodzaj atomu określony przez budowę jego jądra, w szczególności przez liczbę protonów i neutronów w jądrze.<br> Warto wspomnieć w tym miejscu o innych jeszcze rodzajach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego