Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
się przestrzeń zwana jamą osierdziową (cavum pericardii), wypełniona płynem surowiczym (liquor pericardii). Obecność tego płynu przyczynia się do zmniejszenia tarcia między obydwiema blaszkami w czasie pracy serca.
Ściana serca (ryc. 16) składa się z trzech warstw: 1. wsierdzia (endocardium), 2. śródsierdzia (myocardium), 3. nasierdzia (epicardium).
Tylko warstwa pierwsza - wsierdzie - jest odpowiednikiem jednej z warstw ściany naczyń krwionośnych, tj. błony wewnętrznej. Obie pozostałe warstwy, tj. śródsierdzie i nasierdzie, nie mają odpowiedników w ścianie naczyń.

Wsierdzie (endocardium) jest zbudowane (ryc. 16) ze śródbłonka (endothelium) utworzonego przez jedną warstwę wielobocznych komórek spoczywających na błonie podstawnej. Pod śródbłonkiem znajduje się warstwa tkanki łącznej luźnej z
się przestrzeń zwana jamą osierdziową (cavum pericardii), wypełniona płynem surowiczym (liquor pericardii). Obecność tego płynu przyczynia się do zmniejszenia tarcia między obydwiema blaszkami w czasie pracy serca.<br>Ściana serca (ryc. 16) składa się z trzech warstw: 1. wsierdzia (endocardium), 2. śródsierdzia (myocardium), 3. nasierdzia (epicardium).<br>Tylko warstwa pierwsza - wsierdzie - jest odpowiednikiem jednej z warstw ściany naczyń krwionośnych, tj. błony wewnętrznej. Obie pozostałe warstwy, tj. śródsierdzie i nasierdzie, nie mają odpowiedników w ścianie naczyń.<br>&lt;page nr=38&gt;<br>Wsierdzie (endocardium) jest zbudowane (ryc. 16) ze śródbłonka (endothelium) utworzonego przez jedną warstwę wielobocznych komórek spoczywających na błonie podstawnej. Pod śródbłonkiem znajduje się warstwa tkanki łącznej luźnej z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego