Typ tekstu: Książka
Autor: Czapski Józef
Tytuł: Patrząc
Rok wydania: 1996
Lata powstania: 1952-1954
sztuką, która "chowała konstrukcję" zamiast ją forsować, i poprzez najcichsze odcienie delikatną degradacją barw osiągała to, do czegośmy dążyli przez kontrastowanie gwałtowne.
Na czym polega odwaga: wybrać kierunek, powziąć decyzję samotnie, być gotowym iść w każdej chwili przeciw prądowi, jeżeli wizja, jeżeli namiętność malarska tego żąda. Derain dał świadectwo tej odwagi.
Mimo woli przychodzi na myśl Degas, tak samo pożarty pasją mistrzów, tak samo odkrywczy i zakochany w przeszłości. Tylko że Degas był surowym dla siebie, bezkompromisowym samotnikiem.
Nie znam życia prywatnego Deraina. Raz jeden widziałem go z bliska w dzień naszej pierwszej wystawy w Paryżu. Chciałem koniecznie, by przyszedł na
sztuką, która "chowała konstrukcję" zamiast ją forsować, i poprzez najcichsze odcienie delikatną degradacją barw osiągała to, do czegośmy dążyli przez kontrastowanie gwałtowne.<br>Na czym polega odwaga: wybrać kierunek, powziąć decyzję samotnie, być gotowym iść w każdej chwili przeciw prądowi, jeżeli wizja, jeżeli namiętność malarska tego żąda. Derain dał świadectwo tej odwagi.<br>Mimo woli przychodzi na myśl Degas, tak samo pożarty pasją mistrzów, tak samo odkrywczy i zakochany w przeszłości. Tylko że Degas był surowym dla siebie, bezkompromisowym samotnikiem.<br>Nie znam życia prywatnego Deraina. Raz jeden widziałem go z bliska w dzień naszej pierwszej wystawy w Paryżu. Chciałem koniecznie, by przyszedł na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego