Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Metropol
Nr: 02.23
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
domu.
Od dzieci alkoholików wymaga się adaptacji do patologicznego, chorego środowiska. Broniąc się przed jego zagrożeniami, wykształcają w sobie wyuczone, schematyczne modele zachowań. To odgrywanie nienaturalnych dla siebie ról jest obciążeniem przenoszącym się często w dorosłe życie, utrudniającym osiągnięcie szczęścia.
Naukowcy wyodrębniają cztery główne modele takich ról: "bohater rodzinny", "kozioł ofiarny", "zagubione dziecko" i "maskotka".
Marta była "bohaterem rodzinnym". Taka rola nazywana też bywa przez fachowców superdzieckiem, menadżerem bądź strażnikiem. Odgrywa ją najczęściej najstarsze dziecko w rodzinie, tak jak w przypadku Marty.
W sytuacji alkoholizmu ojca oraz zagubienia i nieporadności matki, przyjmuje rolę "głowy rodziny". Stara się brać odpowiedzialność za pozostałych
domu.<br>Od dzieci alkoholików wymaga się adaptacji do patologicznego, chorego środowiska. Broniąc się przed jego zagrożeniami, wykształcają w sobie wyuczone, schematyczne modele zachowań. To odgrywanie nienaturalnych dla siebie ról jest obciążeniem przenoszącym się często w dorosłe życie, utrudniającym osiągnięcie szczęścia.<br>Naukowcy wyodrębniają cztery główne modele takich ról: "bohater rodzinny", "kozioł ofiarny", "zagubione dziecko" i "maskotka".<br>Marta była "bohaterem rodzinnym". Taka rola nazywana też bywa przez fachowców superdzieckiem, menadżerem bądź strażnikiem. Odgrywa ją najczęściej najstarsze dziecko w rodzinie, tak jak w przypadku Marty.<br>W sytuacji alkoholizmu ojca oraz zagubienia i nieporadności matki, przyjmuje rolę "głowy rodziny". Stara się brać odpowiedzialność za pozostałych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego