Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 10
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
odbudowania nadwątlonego czasem zaborów ducha narodowego. Z satysfakcją odnalazłem taką właśnie tezę w opracowaniu Jana Majdy.
Niewielki jest margines twórczości Stanisława Witkiewicza, którego nie poddał analizie autor książki. Począwszy od najwcześniejszego okresu twórczości, od roku 1886, kiedy heroizacja ludu polskiego na Podhalu przybrała wręcz cechy dziecięcej naiwności, do okresu wyraźnego ostudzenia poglądów dotyczących górali i góralszczyzny. Co ciekawe, przyczyn zmian swego nastawienia Witkiewicz nie upatruje w specyfice cech górali, lecz wini za to proces rozwarstwiania się społeczności góralskiej i związanych z tym zmian mentalnych na skutek szybkiego ich bogacenia się z turystów - podkreśla Majda.
Autor dużo miejsca poświęca stylowi zakopiańskiemu, w
odbudowania nadwątlonego czasem zaborów ducha narodowego. Z satysfakcją odnalazłem taką właśnie tezę w opracowaniu Jana Majdy.<br>Niewielki jest margines twórczości Stanisława Witkiewicza, którego nie poddał analizie autor książki. Począwszy od najwcześniejszego okresu twórczości, od roku 1886, kiedy heroizacja ludu polskiego na Podhalu przybrała wręcz cechy dziecięcej naiwności, do okresu wyraźnego ostudzenia poglądów dotyczących górali i góralszczyzny. Co ciekawe, przyczyn zmian swego nastawienia Witkiewicz nie upatruje w specyfice cech górali, lecz wini za to proces rozwarstwiania się społeczności góralskiej i związanych z tym zmian mentalnych na skutek szybkiego ich bogacenia się z turystów - podkreśla Majda.<br>Autor dużo miejsca poświęca stylowi zakopiańskiemu, w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego