Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
jej miejsce ustanowił w każdej gminie wójta, w praktyce zaś mianował na te stanowiska dziedziców lub ich oficjalistów. Tym samym wieś i nadal podlegała dworowi w zakresie policyjnym i sądowym. Późniejsze dekrety królewskie uzależniały przesiedlanie się chłopów od uzyskania wypisu z ksiąg ludności poświadczonego przez wójta. Jednym słowem, dalsze trwanie pańszczyzny ograniczało też przyznaną chłopom wolność osobistą.

14. Rok 1809

Nowe władze Księstwa Warszawskiego ukonstytuowano w jesieni 1807r. Prezesem Rady Ministrów został (1808) Stanisław Potocki. Wśród członków rządu najwięcej znaczyli: minister sprawiedliwości Feliks Łubieński i minister wojny Józef Poniatowski.
Władza pozostawała więc w ręku arystokracji, która wiązała się z Napoleonem z
jej miejsce ustanowił w każdej gminie wójta, w praktyce zaś mianował na te stanowiska dziedziców lub ich oficjalistów. Tym samym wieś i nadal podlegała dworowi w zakresie policyjnym i sądowym. Późniejsze dekrety królewskie uzależniały przesiedlanie się chłopów od uzyskania wypisu z ksiąg ludności poświadczonego przez wójta. Jednym słowem, dalsze trwanie pańszczyzny ograniczało też przyznaną chłopom wolność osobistą.<br><br>14. Rok 1809<br><br>Nowe władze Księstwa Warszawskiego ukonstytuowano w jesieni 1807r. Prezesem Rady Ministrów został (1808) Stanisław Potocki. Wśród członków rządu najwięcej znaczyli: minister sprawiedliwości Feliks Łubieński i minister wojny Józef Poniatowski.<br>Władza pozostawała więc w ręku arystokracji, która wiązała się z Napoleonem z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego