Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
pamiątkowy leży na rynku).
Zachowana tylko pd. zabytkowa część d. miasteczka, pn. zajęła kopalnia węgla brunatnego oddana do eksploatacji w listopadzie 1964.

Kościół parafialny, pierwotnie romański z XIIw., ok. 1512 przebudowany, spalony przez Szwedów na pocz. XVIIIw., odbudowany, w 1859 powiększony.
Z romańskiego kościoła zachowana absyda, ściany prezbiterium i dolne partie murów nawy. W ścianie pd. odsłonięty w 1971 portal romański.
Wyposażenie wnętrza rokokowe. Na stropie polichromia z ok. poł. XIXw.
przedstawiająca sceny z życia pięciu męczenników z Międzyrzecza. Ich zabójcy przedstawieni w pruskich pikelhaubach. Kościół i klasztor Bernardynów, obecnie księży misjonarzy, gotycki z 1518-20, zniszczony przez Szwedów w czasie
pamiątkowy leży na rynku).<br>Zachowana tylko pd. zabytkowa część d. miasteczka, pn. zajęła kopalnia węgla brunatnego oddana do eksploatacji w listopadzie 1964.<br><br>Kościół parafialny, pierwotnie romański z XIIw., ok. 1512 przebudowany, spalony przez Szwedów na pocz. XVIIIw., odbudowany, w 1859 powiększony.<br>Z romańskiego kościoła zachowana absyda, ściany prezbiterium i dolne partie murów nawy. W ścianie pd. odsłonięty w 1971 portal romański.<br>Wyposażenie wnętrza rokokowe. Na stropie polichromia z ok. poł. XIXw.<br>przedstawiająca sceny z życia pięciu męczenników z Międzyrzecza. Ich zabójcy przedstawieni w pruskich pikelhaubach. Kościół i klasztor Bernardynów, obecnie księży misjonarzy, gotycki z 1518-20, zniszczony przez Szwedów w czasie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego