Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
Geodezji i Kartografii K-1 Mapa zasadnicza.

Kartowanie rzeźby terenu i interpolacja warstwic

Linie przekroju powierzchni topograficznej płaszczyznami poziomymi nazywamy liniami warstwowymi. Rzuty prostokątne linii warstwowych w skali opracowywanej mapy na płaszczyznę poziomą nazywamy warstwicami. Odstępy między płaszczyznami poziomymi, wyznaczającymi linie warstwowe, nazywamy cięciem warstwicowym.
Rzeźbę terenu opracowuje się na pierworysie mapy sytuacyjno-wysokościowej na podstawie wyników terenowych pomiarów wysokościowych po skartowaniu sytuacji. Sytuacyjne położenie punktów wysokościowych wyznacza się na pierworysie stosownie do metody ich pomiaru w terenie:
- przy pomiarze metodą niwelacji punktów rozproszonych pikiety wnosi się na mapę metodą biegunową,
- przy pomiarze metodą niwelacji siatkowej wierzchołki kwadratów wnosi się na
Geodezji i Kartografii K-1 &lt;HI rend="italic"&gt;Mapa zasadnicza&lt;/HI&gt;.<br><br>&lt;tit&gt;Kartowanie rzeźby terenu i interpolacja warstwic&lt;/&gt;<br><br>Linie przekroju powierzchni topograficznej płaszczyznami poziomymi nazywamy &lt;HI rend="italic"&gt;liniami warstwowymi&lt;/HI&gt;. Rzuty prostokątne linii warstwowych w skali opracowywanej mapy na płaszczyznę poziomą nazywamy &lt;HI rend="italic"&gt;warstwicami&lt;/HI&gt;. Odstępy między płaszczyznami poziomymi, wyznaczającymi linie warstwowe, nazywamy &lt;HI rend="italic"&gt;cięciem warstwicowym&lt;/HI&gt;.<br>Rzeźbę terenu opracowuje się na pierworysie mapy sytuacyjno-wysokościowej na podstawie wyników terenowych pomiarów wysokościowych po skartowaniu sytuacji. Sytuacyjne położenie punktów wysokościowych wyznacza się na pierworysie stosownie do metody ich pomiaru w terenie:<br>- przy pomiarze metodą niwelacji punktów rozproszonych pikiety wnosi się na mapę metodą biegunową,<br>- przy pomiarze metodą niwelacji siatkowej wierzchołki kwadratów wnosi się na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego