Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
naczynia żylne, które prowadzą krew do splotów żylnych leżących w blaszce właściwej błony śluzowej. W warstwie tej znajduje się również sieć naczyń chłonnych, które w większej liczbie występują w okolicy migdałka językowego.
Mięśnie języka są unerwione przez gałązki nerwu podjęzykowego i struny bębenkowej, które wytwarzają liczne zakończenia ruchowe w postaci płytek ruchowych. Poza tym język otrzymuje gałązki nerwów trójdzielnego i językowo-gardłowego, które wytwarzają zakończenia czuciowe. W warstwie właściwej błony śluzowej znajduje się splot nerwowy składający się z włókien rdzennych i bezrdzennych. Od niego odchodzą włókna nerwowe do kubków smakowych, nabłonka gruczołów i naczyń.
7. Zęby (dentes)
Zęby (ryc. 60) są
naczynia żylne, które prowadzą krew do splotów żylnych leżących w blaszce właściwej błony śluzowej. W warstwie tej znajduje się również sieć naczyń chłonnych, które w większej liczbie występują w okolicy migdałka językowego.<br>Mięśnie języka są unerwione przez gałązki nerwu podjęzykowego i struny bębenkowej, które wytwarzają liczne zakończenia ruchowe w postaci płytek ruchowych. Poza tym język otrzymuje gałązki nerwów trójdzielnego i językowo-gardłowego, które wytwarzają zakończenia czuciowe. W warstwie właściwej błony śluzowej znajduje się splot nerwowy składający się z włókien rdzennych i bezrdzennych. Od niego odchodzą włókna nerwowe do kubków smakowych, nabłonka gruczołów i naczyń.<br>&lt;tit&gt;7. Zęby (dentes)&lt;/&gt;<br>Zęby (ryc. 60) są
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego