Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fokus. Poznać i zrozumieć świat
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2003
nie możemy poznawać go w taki sposób, w jaki odkrywaliśmy nowe kontynenty. Współczesnych Kolumbów nieba na pewno by nie zabrakło, gdyby nie te odległości... Choćby nawet statki kosmiczne pędziły z prędkością światła (300 tys. km/s), wyprawa do najbliższej nam gwiazdy - Proximy Centauri - trwałaby ponad cztery lata, a do położonej po sąsiedzku galaktyki Andromedy mknęlibyśmy wraz ze światłem aż 2,2 mln lat. Żaden człowiek nie zapuścił się więc do tej pory dalej niż na Księżyc.

Dlatego właśnie znakomitą większość zdobytej wiedzy zawdzięczamy obserwacjom uczonych, a najwięcej o naturze wszechświata dowiedzieliśmy się podczas ostatnich kilku lat.

Aby określić, co jest na krańcach
nie możemy poznawać go w taki sposób, w jaki odkrywaliśmy nowe kontynenty. Współczesnych Kolumbów nieba na pewno by nie zabrakło, gdyby nie te odległości... Choćby nawet statki kosmiczne pędziły z prędkością światła (300 tys. km/s), wyprawa do najbliższej nam gwiazdy - Proximy Centauri - trwałaby ponad cztery lata, a do położonej po sąsiedzku galaktyki Andromedy mknęlibyśmy wraz ze światłem aż 2,2 mln lat. Żaden człowiek nie zapuścił się więc do tej pory dalej niż na Księżyc.<br><br>Dlatego właśnie znakomitą większość zdobytej wiedzy zawdzięczamy obserwacjom uczonych, a najwięcej o naturze wszechświata dowiedzieliśmy się podczas ostatnich kilku lat. <br><br>Aby określić, co jest na krańcach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego