Typ tekstu: Książka
Autor: Borucki Marek
Tytuł: Polacy w Rzymie
Rok: 1995
starych dzielnicach Rzymu. Dusza jego tonęła w zachwycie nad tym niezrównanym pięknem, malowniczymi zakątkami, nad niespodziewanym zjawieniem się jakiejś świątyńki na zakręcie zaułka lub starożytnej kolumny z marmurowym kapitelem wmurowanej w stary domek.
Siemiradzki wrastał w rzymskie środowisko artystyczne, stawał się wziętym malarzem i z czasem dostąpił zaszczytu wpisania w poczet członków Akademii św. Łukasza. Jego sława wykraczała poza Rzym; był również członkiem Akademii Albertina w Turynie, Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu, a z czasem florencka Galeria Uffizi umieściła jego autoportret wśród największych mistrzów pędzla.
Bardzo dużo malował, a sporo jego obrazów wędrowało do kraju, wzbogacając galerie polskich miast we wszystkich
starych dzielnicach Rzymu. Dusza jego tonęła w zachwycie nad tym niezrównanym pięknem, malowniczymi zakątkami, nad niespodziewanym zjawieniem się jakiejś świątyńki na zakręcie zaułka lub starożytnej kolumny z marmurowym kapitelem wmurowanej w stary domek&lt;/&gt;.<br>Siemiradzki wrastał w rzymskie środowisko artystyczne, stawał się wziętym malarzem i z czasem dostąpił zaszczytu wpisania w poczet członków Akademii św. Łukasza. Jego sława wykraczała poza Rzym; był również członkiem Akademii Albertina w Turynie, Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu, a z czasem florencka &lt;name type="place"&gt;Galeria Uffizi&lt;/&gt; umieściła jego autoportret wśród największych mistrzów pędzla.<br>Bardzo dużo malował, a sporo jego obrazów wędrowało do kraju, wzbogacając galerie polskich miast we wszystkich
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego