Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
ukośnie. Mniej popularne były "sercówki", wyciskane w zamkniętych foremkach ze zdobionymi wieczkami. Nazywano je także "parzenicarkami", ponieważ przypominały kształt góralskich parzenic. Zdobiły je monogramy IHS, słońce, gwiazdy. "Przypuszcza się, że ornamentyka ta uwarunkowana była rola obrzędowa, jaka odgrywały owe serki. Dawniej nie były one nigdy przeznaczane na zbyt; stanowiły tylko podarek ofiarowany przez pasterzy kobietom - żonom i narzeczonym - oraz krewnym i właścicielom owiec" (Pokropek, 1980, s. 94).
Foremki o dwóch, identycznych połówkach służyły do wyciskania serków o kształtach zwierząt: koguta, kaczki, kury, jelenia, niedźwiedzia, psa, świni i najczęściej owcy. Ponieważ serki sprzedawano po redyku przyjęła się nazwa "redykałki".
FORMY DO WYROBU
ukośnie. Mniej popularne były "sercówki", wyciskane w zamkniętych foremkach ze zdobionymi wieczkami. Nazywano je także "parzenicarkami", ponieważ przypominały kształt góralskich parzenic. Zdobiły je monogramy IHS, słońce, gwiazdy. &lt;q&gt;"Przypuszcza się, że ornamentyka ta uwarunkowana była rola obrzędowa, jaka odgrywały owe serki. Dawniej nie były one nigdy przeznaczane na zbyt; stanowiły tylko podarek ofiarowany przez pasterzy kobietom - żonom i narzeczonym - oraz krewnym i właścicielom owiec"&lt;/&gt; (Pokropek, 1980, s. 94). <br>Foremki o dwóch, identycznych połówkach służyły do wyciskania serków o kształtach zwierząt: koguta, kaczki, kury, jelenia, niedźwiedzia, psa, świni i najczęściej owcy. Ponieważ serki sprzedawano po redyku przyjęła się nazwa "redykałki". <br>&lt;tit&gt;FORMY DO WYROBU
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego